Photo: UNSPLASH | Anthony Tran

Depresija. Kad nav motivācijas, lai sevi motivētu

Autors: Biedrība “Ogle”

Ikdienā mēs bieži pieminam stresu. Situācijās, kad mēģinām tikt galā ar vairākām problēmām vienlaicīgi, sakām, ka esam stresā. Dzirdot draugu vai paziņu sūdzības par hroniskām galvassāpēm vai biežu slimošanu, mēs aizdomājamies, ka tās var būt saistītas ar stresu. Ļoti daudz kas tiek norakstīts uz stresu – veselības problēmas, pārēšanās, pārmērīga alkohola lietošana, paaugstināta agresivitāte utt. Mēģināsim saprast, kas tas ir – “stress”, kas to izraisa, kā stress izpaužas organismā, vai tiešam stress ir tik bīstams un, visbeidzot, kāda ir stresa saistība ar depresiju.

 

Sāksim ar to, ka stress ir normāla dzīves sastāvdaļa. Tā ir mūsu organisma atbildes reakcija uz dažādiem stresoriem, lai saglabātu savu fizisko un psiholoģisko veselumu un līdzsvaru. Par stresoriem sauc jebkuru ķīmisku vai bioloģisku vielu, vides stāvokli, ārējo stimulu vai notikumu, kas rada stresu organismam.

 

Kādi stresori var izraisīt stresu:

ikdienas stresa notikumi (piemēram, sastrēgumi satiksmē, pazaudētas atslēgas);

vides faktori (piemēram, paaugstināts trokšņu līmenis, pārāk spožs apgaismojums, pārapdzīvotība);

izmaiņas dzīvē (piemēram, laulības šķiršana, smagi zaudējumi, slimības);

darba vietas stresori (piemēram, augstas prasības darbā un vāja darba kontrole, atkārtota vai pastāvīga pārpūle, liela slodze ekstremālas pozās);

ķīmiskās vielas (piemēram, kofeīns, nikotīns, alkohols, narkotikas);

sociālie stresori (piemēram, sabiedrības un ģimenes prasības un gaidas).

Kad mēs saskaramies ar stresoru, mūsu ķermenis stājas pretī izaicinājumam, atbrīvojot dažādas ķīmiskas vielas (stresa hormonu kortizolu un adrenalīnu, kuri ietekmē vairākus neirotransmiterus), kas dod mums papildus enerģiju, lai pārvarētu problēmas, un ietekmē visu mūsu organismu.

 

Stresori ieslēdz organismā “cīņas vai bēgšanas” mehānismu, lai pasargātu mūs no potenciālām briesmām, kas apdraud mūsu fizisko un psiholoģisko labklājību, un kuru mēs īpaši labi pazīstam pēc stresam raksturīgiem simptomiem.

© OGLE 2024